Baltimore Album Quilt

0 41

Ten typ quiltów pojawił się w latach 40. XIX w w Baltimore w stanie Maryland. Choć od tamtego czasu minęło 180 lat, styl ten jest nadal bardzo popularny i chętnie szyty na całym świecie.

Oryginalny BAQ musiał zostać uszyty przez kogoś lub dla kogoś mieszkającego w Baltimore. Słowo „album” w nazwie jest związane ze zwyczajem podpisywania pracy nie tylko imieniem i nazwiskiem twórcy, ale również ciekawym cytatem dla obdarowanego.

BAQ szyje się z kwadratowych bloków, z których każdy jest wykonany w technice aplikacji. Istniało kilka odmian BAQ. W najczęściej występującej motywem są kwiaty i inne rośliny, nierzadko ułożone w kształ wieńca, ptaki i owoce – wykonane z jaskrawych, kolorowych tkanin zwykle na jasnym (białym) tle. Motywy są zwykle skomplikowane i wieloelementowe. Często zawierają elementy patriotyczne. Inna z odmian BAQ jest zbudowana ze znacznie prostszych wzorów, zwykle stylizowanych kwiatowych i roślinnych, często wyłącznie w kolorach czerwonym i zielonym.

Co ciekawe, oryginalne BAQ były szyte w nowych tkanin, a nie ze ścinków, jak oryginalne patchworki. To w tamtych czasach było możliwe tylko w zamożnym, amerykańskim mieście.

Czasy współczesne przyniosły mnóstwo wariacji tego stylu. Przede wszystkim, nie trzeba już mieszkać w Baltimore aby uszyć BAQ 🙂 Tło nowych quiltów bywa szare, czarne czy niebieskie.

Zobacz kolekcję tych quiltów na Pinterest.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej