Baltimore Album Quilt

0 462

Ten typ quiltów pojawił się w latach 40. XIX w w Baltimore w stanie Maryland. Choć od tamtego czasu minęło 180 lat, styl ten jest nadal bardzo popularny i chętnie szyty na całym świecie.

Oryginalny BAQ musiał zostać uszyty przez kogoś lub dla kogoś mieszkającego w Baltimore. Słowo „album” w nazwie jest związane ze zwyczajem podpisywania pracy nie tylko imieniem i nazwiskiem twórcy, ale również ciekawym cytatem dla obdarowanego.

BAQ szyje się z kwadratowych bloków, z których każdy jest wykonany w technice aplikacji. Istniało kilka odmian BAQ. W najczęściej występującej motywem są kwiaty i inne rośliny, nierzadko ułożone w kształ wieńca, ptaki i owoce – wykonane z jaskrawych, kolorowych tkanin zwykle na jasnym (białym) tle. Motywy są zwykle skomplikowane i wieloelementowe. Często zawierają elementy patriotyczne. Inna z odmian BAQ jest zbudowana ze znacznie prostszych wzorów, zwykle stylizowanych kwiatowych i roślinnych, często wyłącznie w kolorach czerwonym i zielonym.

Co ciekawe, oryginalne BAQ były szyte w nowych tkanin, a nie ze ścinków, jak oryginalne patchworki. To w tamtych czasach było możliwe tylko w zamożnym, amerykańskim mieście.

Czasy współczesne przyniosły mnóstwo wariacji tego stylu. Przede wszystkim, nie trzeba już mieszkać w Baltimore aby uszyć BAQ 🙂 Tło nowych quiltów bywa szare, czarne czy niebieskie.

Zobacz kolekcję tych quiltów na Pinterest.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej