Co to jest tłusta ćwiartka (FQ)?

0 314

Tłusta ćwiartka brzmi śmiesznie 🙂 mojemu mężowi, nie wiadomo dlaczego, kojarzy się z alkoholem. Tymczasem sprawa wcale nie jest zabawna – jest to jednostka, w której sprzedawane są tkaniny, zwłaszcza patchworkowe. Jej nazwa jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego Fat Quarter i od angielskiej nazwy pochodzi również popularny skrót, czyli FQ. 

Skąd się bierze tłusta ćwiartka?

W sklepach tradycyjnych, specjalizujących się w materiałach ubraniowych czy home decor, tkaniny odwija się z belki i sprzedaje na metry bieżące.

Tymczasem w sklepach stricte patchworkowych często można kupić tkaniny na tłuste ćwiartki. W tym przypadku, każdy metr bieżący tkaniny jest cięty na 4 części: na pół wzdłuż długości i na pół wzdłuż szerokości. W ten sposób otrzymujemy 4 jednakowe prostokąty – czyli właśnie tłuste ćwiartki / FQ.

Wymiary typowego 1 FQ patchworkowego w Polsce to 50 cm x 55 cm (połowa metra bieżącego x połowa szerokości tkaniny).

Uwaga! Kupując gotowe zestawy FQ producenta albo w sklepach za granicą, podstawą będzie 1 jard (czyli 91 cm), a nie jeden metr bieżący. Taka tłusta ćwiartka będzie miała wymiary ok. 46 cm x 55 cm, więc będzie mniejsza, niż polska. 

Jak przeliczyć FQ na mb?

1 FQ = 1 prostokąt o wymiarach 50 cm x 55 cm – odpowiednik 0,25 mb
2 FQ = 1 prostokąt o wymiarach 50 cm x 110 cm – odpowiednik 0,5 mb
3 FQ = 2 nierozcięte prostokąty 50 cm x 110 cm + 50 cm x 55 cm – odpowiednik 0,75 mb
4 FQ = 1 prostokąt o wymiarach 100 cm x 110 cm – odpowiednik 1 mb

Itd, itp.

Jeśli kupujesz kilka FQ, zwykle otrzymasz je ucięte w postaci jednego kawałka.

Jakie są zalety FQ?

Tłuste ćwiartki ułatwiają kolekcjonowanie ciekawych tkanin. Łatwiej bowiem gdzieś kiedyś, w przyszłości, uszyć coś sensownego z kwadratu 50×55 cm niż z paska tkaniny uciętego z metra, który ma taką samą powierzchnię ale mało przydatne wymiary 25×110 cm! 

Co można wyciąć z pojedynczej FQ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej