Jak dekatyzować i prać tkaniny i wypełnienia?

0 852

Wydawać by się mogło, że to nic prostszego: kupujesz tkaniny, siadasz i zaczynasz ciąć. Ewentualnie jest jeszcze prościej – kupujesz pocięte na gotowe kawałki tkaniny, siadasz i zaczynasz szyć 😉

Niestety, w rzeczywistości sprawa nie wygląda na tak szybką i łatwą. Gdy upragnione materiały znajdą się już w domu, możemy co prawda od razu zabrać się do pracy bez żadnych dodatkowych przygotowań, ale możemy również tkaniny w odpowiedni sposób przygotować, na przykład wyprać.

Dlaczego przygotowanie tkanin jest ważne?

Po co w ogóle prać tkaniny PRZED szyciem (pomijam przypadek, w którym tkanina jest po prostu brudna)?

Tkaniny bawełniane mają tzw. skurcz 2-3% (czasem nawet 5%). To oznacza, że pod wpływem wyższej temperatury każdy metr bieżący nowego materiału kurczy się (jednorazowo) o 2 do 3 cm! To sporo w wymagających dokładności, często zszytych ze skomplikowanych bloków pracach patchworkowych – po pierwszym praniu praca może się zdeformować.

Podobna przygoda może przytrafić się przy szyciu ubrań – jeśli nie chcesz, aby uszyta bluzka czy sukienka okazała się za ciasna po pierwszym praniu, warto materiał zdekatyzować zanim skroimy z niego wykrój ubrania.

Jak przeprowadzić dekatyzację?

Istnieje kilka sposobów na dekatyzację tkanin bawełnianych:

  • przeprasowanie gorącym żelazkiem z parą,
  • wypranie w temperaturze 30 – 40 stopni*,
  • zanurzenie na chwilę w gorącej wodzie (ok. 60 st.)*.

*uwaga na zalecenia producenta dotyczące temperatury prania.

Czy można dekatyzować zestawy pre-cuts?

Nie tylko nie trzeba, ale wręcz nie powinno się! Nie należy dekatyzować tzw. pre-cuts, czyli gotowych kwadratów (charm packs, layer cake) lub prostokątów (jelly roll) o jednakowych wymiarach, wykorzystywanych do szycia prac patchworkowych. W wyniku dekatyzacji każdy kwadrat będzie miał inne wymiary i nie będzie możliwe uszycie z nich precyzyjnych bloków.

Dekatyzacja wypełnień bawełnianych

Wypełnienia bawełniane mają, podobnie jak tkaniny, tzw. skurcz – w tym przypadku wynosi on 2-5%. To oznacza, że pod wpływem wyższej temperatury każdy metr bieżący wypełnienia kurczy się (jednorazowo) o 2 do 5 cm!

Jeśli zależy Ci na jak najmniejszym zniekształceniu pracy i nie planujesz rozmyślnie pomarszczonego wyglądu swojego quiltu, warto wypełnienie bawełniane zdekatyzować przez wykorzystaniem go w pracy.

Jak postępować z wypełnieniami?

  • Mocz w gorącej wodzie przez 20 minut.
  • Nie podgrzewaj wypełnienia w kąpieli wodnej!
  • Delikatne wykręć i wysusz w suszarce bębnowej w na cylku delikatnym lub połóż płasko i pozostaw do wyschnięcia.
  • Po przepikowaniu pracy całość można prać w pralce w niskiej temperaturze i suszyć w suszarce na cyklu delikatnym.

A co z praniem gotowych prac?

Większość patchworkowych tkanin bawełnianych powinno się prać w temperaturze 30 stopni, dzięki temu nie zniszczysz ich kolorów. Jeśli chcesz wysuszyć pracę w suszarce bębnowej, wybierz cykl delikatny. Nie stosuj wybielaczy. 

Aby uniknąć zafarbowania jasnych fragmentów pracy, można dodać do prania specjalne chusteczki wyłapujące kolor i zapobiegające szarzeniu białych i kremowych tkanin. Chusteczki można kupić w większych supermarketach. 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej