Jak dekatyzować i prać tkaniny i wypełnienia?
Wydawać by się mogło, że to nic prostszego: kupujesz tkaniny, siadasz i zaczynasz ciąć. Ewentualnie jest jeszcze prościej – kupujesz pocięte na gotowe kawałki tkaniny, siadasz i zaczynasz szyć 😉
Niestety, w rzeczywistości sprawa nie wygląda na tak szybką i łatwą. Gdy upragnione materiały znajdą się już w domu, możemy co prawda od razu zabrać się do pracy bez żadnych dodatkowych przygotowań, ale możemy również tkaniny w odpowiedni sposób przygotować, na przykład wyprać.
Dlaczego przygotowanie tkanin jest ważne?
Po co w ogóle prać tkaniny PRZED szyciem (pomijam przypadek, w którym tkanina jest po prostu brudna)?
Tkaniny bawełniane mają tzw. skurcz 2-3% (czasem nawet 5%). To oznacza, że pod wpływem wyższej temperatury każdy metr bieżący nowego materiału kurczy się (jednorazowo) o 2 do 3 cm! To sporo w wymagających dokładności, często zszytych ze skomplikowanych bloków pracach patchworkowych – po pierwszym praniu praca może się zdeformować.
Podobna przygoda może przytrafić się przy szyciu ubrań – jeśli nie chcesz, aby uszyta bluzka czy sukienka okazała się za ciasna po pierwszym praniu, warto materiał zdekatyzować zanim skroimy z niego wykrój ubrania.
Jak przeprowadzić dekatyzację?
Istnieje kilka sposobów na dekatyzację tkanin bawełnianych:
- przeprasowanie gorącym żelazkiem z parą,
- wypranie w temperaturze 30 – 40 stopni*,
- zanurzenie na chwilę w gorącej wodzie (ok. 60 st.)*.
*uwaga na zalecenia producenta dotyczące temperatury prania.
Czy można dekatyzować zestawy pre-cuts?
Nie tylko nie trzeba, ale wręcz nie powinno się! Nie należy dekatyzować tzw. pre-cuts, czyli gotowych kwadratów (charm packs, layer cake) lub prostokątów (jelly roll) o jednakowych wymiarach, wykorzystywanych do szycia prac patchworkowych. W wyniku dekatyzacji każdy kwadrat będzie miał inne wymiary i nie będzie możliwe uszycie z nich precyzyjnych bloków.
Dekatyzacja wypełnień bawełnianych
Wypełnienia bawełniane mają, podobnie jak tkaniny, tzw. skurcz – w tym przypadku wynosi on 2-5%. To oznacza, że pod wpływem wyższej temperatury każdy metr bieżący wypełnienia kurczy się (jednorazowo) o 2 do 5 cm!
Jeśli zależy Ci na jak najmniejszym zniekształceniu pracy i nie planujesz rozmyślnie pomarszczonego wyglądu swojego quiltu, warto wypełnienie bawełniane zdekatyzować przez wykorzystaniem go w pracy.
Jak postępować z wypełnieniami?
- Mocz w gorącej wodzie przez 20 minut.
- Nie podgrzewaj wypełnienia w kąpieli wodnej!
- Delikatne wykręć i wysusz w suszarce bębnowej w na cylku delikatnym lub połóż płasko i pozostaw do wyschnięcia.
- Po przepikowaniu pracy całość można prać w pralce w niskiej temperaturze i suszyć w suszarce na cyklu delikatnym.
A co z praniem gotowych prac?
Większość patchworkowych tkanin bawełnianych powinno się prać w temperaturze 30 stopni, dzięki temu nie zniszczysz ich kolorów. Jeśli chcesz wysuszyć pracę w suszarce bębnowej, wybierz cykl delikatny. Nie stosuj wybielaczy.
Aby uniknąć zafarbowania jasnych fragmentów pracy, można dodać do prania specjalne chusteczki wyłapujące kolor i zapobiegające szarzeniu białych i kremowych tkanin. Chusteczki można kupić w większych supermarketach.