Jak uszyć tunel do zawieszenia quiltu?

0 1 374

Prędzej czy później trafi się okazja, żeby którąś z naszych prac pokazać – na okazjonalnej wystawie, na stoisku na targach a może nawet na konkursie! Niektóre prace możemy też powiesić na ścianie w domu. W każdej z tych sytuacji pojawia się pytanie – w jaki sposób, nie uszkadzając uszytej pracy, można ją zawiesić równo i ładnie na ścianie?

Z pomocą przychodzi specjalny tunel, uszyty na tyle pracy. Tunel służy do wsunięcia płaskiej listewki, którą następnie możemy przymocować do ściany – wkrętami, drucikiem czy nawet dwustronną taśmą.

Jak ma wyglądać tunel?

Uszycie tunelu jest proste, jeśli znamy kilka podstawowych zasad jego konstrukcji.

  • Listewka powinna być niewidoczna – nie może wystawać ani z boków, ani na górze pracy. Tak będzie ładniej 🙂
  • Miejsce, w którym jest tunel i listewka nie powinno odznaczać się na przodzie pracy.
  • Tunel musi umożliwić stabilne przymocowanie listewki do ściany w 3 punktach (oba końce oraz środek), co oznacza, że musi mieć w środku przerwę.
  • Osobiście preferuję tunele uszyte z tego samego materiału, co tył quiltu, aby nie rzucały się w oczy. Niestety przez to zdjęcia w tym tutorialu będą może momentami mało czytelne, za co przepraszam.

Obliczanie szerokości tunelu

Zaczynamy od zmierzenia szerokości pracy, od krawędzi do krawędzi (łącznie z lamówką). W moim przypadku, quilt ma szerokość 37 cm.

Listewka nie powinna wystawać poza krawędzie quiltu, dlatego tunel powinien być węższy niż praca tak, aby dało się listewkę przyczepić do ściany. Na mocowanie listewki zostawiamy po 5 cm wolnej przestrzeni przy każdej krawędzi – innymi słowy, tunel powinien być krótszy o 2×5 cm = 10 cm od szerokości pracy. W moim przypadku oznacza to 37 cm – 10 cm – 27 cm.

Tunel powinien mieć również przerwę w środku na dodatkowe mocowanie listewki. Jak to zrobić? Najprościej jest podzielić go na dwie osobne części lub inaczej – uszyć dwa osobne tunele. Przerwa pomiędzy tunelami powinna wynosić 10 cm.

Jak obliczyć szerokość jednego tunelu? Bierzemy obliczoną przed chwilą maksymalną szerokość, odejmujemy od niej 10 cm i to, co pozostało, dzielimy na 2. W moim przypadku:

(27 cm – 10 cm) / 2 = 17 cm / 2 = 8,5 cm

Pewnie zastanawiacie się, co z dodatkami na podwinięcie brzegów tunelu? Nie dodajemy ich. Aby listewka nieładnie nie odstawała, najlepiej jest tylko przeszyć brzegi tunelu zygzakiem i nie podwijać ich, nawet raz.

Obliczanie wysokości tunelu

Uszyty tunel powinien mieć wysokość ok. 10 cm. To oznacza, że potrzebuję kawałka tkaniny o wysokości 10 cm (przód tunelu) + 10 cm (tył tunelu) +1,5 cm (zapas na zszycie) = 21,5 cm. Ten wymiar jest zawsze taki sam, dla wszystkich prac.

Krojenie i szycie tunelu

Z moich wyliczeń wynika, że na oba fragmenty tunelu muszę wyciąć 2 prostokąty, każdy o wymiarach 8,5 cm x 21,5 cm.

Oba kawałki tkaniny po wycięciu obrzucam zygzakiem wzdłuż tych brzegów, które będą stanowiły boczne krawędzie tunelu. Pozostałe brzegi zostawiam niewykończone.

Obszyte brzegi dodatkowo przycinam nożyczkami z ząbkami, będą się mniej strzępić.

Następnie zszywam ze sobą dwa niewykończone boki, aby utworzyć tunel. W tym celu składam tkaninę prawą stroną do prawej. Szyję w odległości 1/4″ od brzegu, dość gęstym ściegiem, ryglując go na początku i na końcu.

Rozprasowuję szew i układam go w środku tunelu.

Przewijam tunel na prawą stronę. Szew układamy na spodzie.

A teraz mała komplikacja – nie możemy tunelu przyszyć do pracy na płasko, musimy zostawić mały luz na szerokość listewki. Jeśli tego nie zrobimy, listewka będzie nieładnie odznaczać się z przodu pracy. Jak to zrobić? Trzeba przeznaczyć na wierzchnią część tunelu ciut więcej tkaniny, zrobić taką małą falkę/garbik, jak na poniższym zdjęciu. Ja podsuwam dosłownie o 1,5 cm wierzchnią warstwę tkaniny do góry a potem paznokciem zaprasowuję sobie krawędź złożenia. Oczywiście drugi kawałek tunelu muszę przygotować identycznie, żeby miał taki sam wymiar.

Przyszywanie tunelu do pracy

Pamiętacie, że tunel można przyszyć nie mniej niż 5 cm od brzegu pracy? No to odmierzamy! Jeśli chodzi o odległość od górnego brzegu, musi być taka, żeby listewka wsadzona do środka nie wystawała. Ja zwykle przyszywam ok. 3 cm od góry; na poniższym zdjęciu przymocowałam go zaraz pod obłożeniem, które ma ok 2.5 cm szerokości. Przypinamy tunel szpilkami pamiętając o zostawieniu garbika.

To samo robimy z drugą częścią tunelu – odmierzamy 5 cm od prawej krawędzi.

Sprawdźmy, ile zostało przerwy między obydwoma kawałkami tunelu – jest 10 cm, czyli matematyka działa 🙂

Teraz możemy przyszyć ręcznie tunel pamiętając, żeby przymocować go wyłącznie do tyłu quiltu oraz wypełnienia. Nie zaszyjcie sobie przypadkiem wejścia do tunelu!

I gotowe!

Przyszyty tunel prezentuje się jak poniżej: jest przyszyty w odległości 5 cm od krawędzi i posiada 10-centymetrową przerwę w środku. Ma też zapas na włożenie listewki. Z tym tunelem praca powinna pięknie wisieć 🙂

Tips&Tricks

  • Gdybym chciała powiesić dużą i ciężką pracę i obawiałabym się, czy ładnie zachowa prostokątny kształt, uszyłabym również drugi tunel, na dole, aby obciążyć ją dodatkową listewką. Takie działanie jest zabronione przy pracach konkursowych.
  • Charakterystyka dobrej listewki: przekrój w kształcie litery D, grubość 5 mm, szerokość 4 cm.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej